Zigbee

Uzun zaman sonra yine karşınızdayım. Bu yazımda Zigbee hakkında yaptığım araştırma sonucunda çıkan bir sunumu paylaşacağım. Öncelikle sunumum özet niteliğinde. (Veri Haberleşmesi isimli derste sunmam gerektiği için fazla yazı ve görüntü ile boğmak istemedim.)

Zigbee -yada bir diğer kullanım şekliyle zegbee- haberleşme alanında gelecek vadeden bir protokol/haberleşme yöntemi. Özellikle düşük enerji kullanan kablosuz sistemlerde tercih ediliyor. Data aktarım hızı bluetooth gibi protokollere göre düşük olmasına rağmen düşük enerji tüketimi Zigbee’yi ön plana çıkartıyor.

Zigbee sunumuma OpenOffice (.otp) için buradan Ms Office 2003 (.ppt) için buradan Ms Office 2007 (.pptx) için buradan ulaşabilirsiniz.

zigbee

4 Comments

 1. M. Mustafa Güler

  geleceğin akıllı evlerinde (akıllı fırın ile başlayan süreçte artık herşeyin başına bir “akıllı” eklenir oldu, Allah sonumuzu hayır etsin) kullanılacağı gibi durumları vardı galiba. Kapıyı aç, ışığı aç, musluğu aç/kapa artema, tuvaletin taharet musluğunu önce aç sonra kapa sonra tekrar aç gibi şeylerde..

  bit/sec oranına göre kullanılabilitesi en yüksek olan 2.4GHz’de çalışanı olsa da bu ISM bandı denen şey yakında birbirine girecek enterferanstan filan. Herşey ISM’de çalışır oldu..

  Teşekkürler Onur, Veri haberleşmesindeki sunumunu da dinlemiştim. Yeni yazılarını bekliyorum..

 2. Daha da enteresanı bu zegbee insanları etiketlemek için kullanılabilir. Şöyle mesela; herkesin vücuduna ameliyatla bir zegbee modülü ekleniyor. Böylece nufus cüzdanı kavramı ortadan kalkıyor, kim nerede kolaylıkla devlet yada yönetenler tarafından tespit edilebiliyor… Bu durumlar çoğaltılabilir tabiki.
  Ben teşekkür ederim Mustafa, yorumlarını bekliyorum..

 3. Bu teknolojiyi italya’da staj yaparken öğrenmiştim, orada konteynır etiketlemek için kullanıyorlardı. Ayrıca konum belirleme için de üçgen algoritmesından yararlanıyorlardı. Çok ilginç ve yaratıcı çözümler üretilebilecek bir sistem. Uygulamaya geçirmeye başladığında çok para kazanabilirsin 🙂

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: