MPLAB IDE Programı Kullanımı

MPLAB Microchip firması tarafından hazırlanan özellikle PIC’ler için assembly derleme konusunda ön plana çıkan bir program. Program ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Program ile assembly dışında kodlarda derleme yapmak da mümkün.

Programın OpenOffice (.odt) formatı için buraya , Adobe Acrobat (.pdf) formatı için buraya tıklayınız.

58063-1

7 Comments

 1. Mustafa kardeşim, yatış demişsin gerçekleri yansıtmıyor, halkı yanlış yönlendirmeyelim. Projeler hazır, yakın zamanda yeni yazılarımla karşınızda olacağım. Azıcık sabır.

 2. Merhaba Onur Bey

  Nasılsınız, size mplab ile ilgili bir sorum olacaktı. Bir arkadaşımın projesi için c kodunu hex koda çevirmemiz gerekiyor. Bunu mplab ile yapabilirmiyiz. Hazırladığınız mplab kullanım kılavuzunu inceledim ama bir sonuca ulaÅŸamadım. Yardım ederseniz çok sevinirim, görüşmek dileÄŸiyle…

 3. Merhaba Davut Bey,

  Teşekkür ederim siz nasılsınız?

  MPLAB’ta C kodu derlemek için MPLAB ile çalışan programlara ihtiyacınız var. Bunun için 2 seçeneÄŸiniz var. Birincisi MPLAB için ücretsiz sunulan C Compiler seçeneÄŸi, ikincisi de HI-TECH firmasının eklentisi (Ãœcretsiz sürümü bazı kısıtlamalarla sunuluyor). Bu programlara ÅŸu adresten ulaÅŸabilirsiniz. http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en534868
  MPLAB’a derleyicileri tanıtırken sorunlar çıkabiliyor, birkaç ayrıntı var. Takıldığınız yerde sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  Birde şöyle bir sorunla karşılaÅŸabilirsiniz; Farklı C derleyicilerde farklı kodlar (syntax’lar) kullanılabiliyor. BaÅŸka bir derleyicide yazılmış kodları önerdiÄŸim derleyicilerde derleyemeyebilirsiniz. (Kodlarınız bu derleyiciler için yazılmamışsa muhtemelen CCS C için yazılmıştır diyebilirim.)

  İyi Çalışmalar.
  Onur Z.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: